تغذیه چیست؟

به زبان ساده، تغذیه یعنی مطالعه غذایی که در بدن ما عمل کرده و منبع انرژی ما است و زمینه‌ای است که در آن مواد مغذی بدن قادر به بروز عملکردشان هستند.  به تغذیه به چشم آجرهای تشکیل دهنده زندگی نگاه کنید.

مواد مغذی اساسی برای زندگی شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، لیپیدها (چربی‌ها)، و نیز فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب است که آب حلال تمام مواد محلول موجود در خون و سلول‌ها است. جذب مواد مغذی از همان لحظه ای که ما شروع به هضم غذایمان می‌کنیم آغاز شده و طی این پروسه، این مواد مغذی به منظور کمک در تمام فرآیندهای متابولیک بدن انسان منتقل می‎شوند.

تغذیه خوب به معنی دریافت مقادیر صحیح مواد مغذی از طریق غذاهای سالم و به نسبت‌ و ترکیب صحیح است. مطلع بودن از دانش تغدیه‌ای و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه درباره غذاهایی که می‌توانید بخورید، به شما در دستیابی به سلامت بهینه طی کل طول زندگی‌تان کمک خواهد نمود و به عنوان یک کلید در پیشگیری از چاقی، بیماری و بسیاری از بیماری‌های مزمن شایع عصر حاضر است.

تغذیه تنها یکی از کلیدهای موثر در توسعه و حفظ وضعیت سلامتی مناسب است. سلامتی مناسب به صورت سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می‌شود؛ یعنی ذهن، بدن و روح سالم.

تغذیه در کل چرخه زندگی ما – از نوزادی تا نوجوانی، بلوغ و ایام کهنسالی – نقش دارد و می‌تواند پادزهر بسیاری از مشکلات رایج امروز ما، مانند استرس، آلودگی، قدرت جنسی و نیز پیشگیری از بیماری‌ باشد.

برای شخص من، تغذیه به معنی سلامتی است و سلامتی به معنی آزادی است. سالم بودن تنها فقط باعث احساس عالی در ما نمی‌شود، بلکه ما را قادر می‌سازد که از زندگی خود در حداکثر ظرفیت آن لذت برده و بتوانیم رویاهای خودمان را دنبال کنیم. در نقطه مقابل، یک رژیم غذایی ضعیف منجر به عواقب وخیمی روی سلامتی شده و آزادی را از شما سلب می‌کند.

غذا درمانی در حال ظهور به عنوان جدیدترین روش پیشگیری از چندین بیماری مرتبط با سبک زندگی است. متخصصین امروزه بر این باورند که خوردن یک سیب بهتر از خوردن چندین نوع قرص است.  تاثیرات منفی از قبیل استرس، جراحت، آشفتگی‌های احساسی و نگرانی‌ها می‌توانند تاثیری مثبت بر روی سلامت طولانی مدت فرد داشته باشند. خبر خوب اینکه بدن می‌تواند خودش را ترمیم کند، به شرطی که آنچه برای اینکار نیاز دارد در اختیارش قرار داده شود. مواد مغذی موجود در برخی غذاهای خاص می‌توانند به طور طبیعی باعث افزایش سطح اکسیژن بدن، حذف بسیاری از منابع سمی، بهبود گوارش، و پیشگیری، درمان یا کاهش شدت بیماری‌های مختلف شوند. تغذیه همان انتخاب‌های شماست.

تغذیه سالم بهترین نسخه برای یک زندگی سرشار است. هر لقمه را به حساب بیاورید.